Prodejní akce

01/01 - 31/12/23
Prodejna zrušena v roce 2020.


pozn.: jednotlivé slevy nelze sčítat

Odkazy

Světová organizace lodních modelářů:

NAVIGA

České stránky:

Svaz modelářů ČR
Lodní modeláři - sekce M
RC Modell Club Praha

Modeláři v regionu:

Model Klub Rychnov nad Kněžnou
Milan Michálek
www.falemo.cz
www.dvoracek.pise.cz
www.lmkct.cz
www.zerozero.cz
www.rcteam.cz
www.model.orlicko.cz
modelari.lit.cz
www.letka-jehnedi.wbs.cz
www.lmk-juniorklub-uo.cz/
Team Rebels
Letiště pana Dodka

Partneři:

RC Televize

Inzerce:

Annonce

Diskusní fóra:

RC Free
M section forum
Kalendář

01/01 - 31/12/23
SPEED Challenge 2023 začíná v Habrové., Modelklubrk ,

Otvírací doba
Partneři

Aktuality

JAN KOHOUT - modelář roku 2022

Občas se zadaří

Bzuk  -  2023-02-19 18:23:16

Jan Kohout, nar. 1970, Žamberk
Muž, který si dokáže plnit své sny. Muž, který propaguje modely větroňů a zlaté české ručičky. Muž, který dokázal zvítězit opakovaně v Čechách, v Evropě i na mistrovství světa. O tom všem ještě dokáže poutavě vyprávět ve své knize (v modelářském světě ojedinělé - třicet let zkušeností na jednom místě).
V dalším textu jsou v uvozovkách citace z báječné knihy Jana Kohouta, vydané v roce 2020 – Občas se zadaří.


Jan Kohout měl to štěstí, že prožil své dětství v okolí modelářů. Začínal se železnicí TT. V deseti letech se tak seznámil se slaboproudou elektronikou. Velkou oporou mu byl šikovný táta. Potom plynule přešel k modelům letadel, kde zdokonalil manuální zručnost a později i cit pro čtení vzdušných podmínek. Byt v Malšovicích u Hradce Králové provoněl balzový prach a napínací nitrolak. Od větroňů kategorie A 1 a A2 postupně přešel k rádiem řízeným modelům. Na návštěvě v Dolní Dobrouči zahořel „jasným plamenem“.
„V následujících týdnech a měsících jsem nemyslel na nic jiného, než jak a jaký model postavit a hlavně – jak v té době vydělat 2200 Kč na tříkrálové rádio Modela. V té době šlo o hodně peněz, s pomocí různých brigád jsem potřebnou částku dával dohromady téměř celý rok. Dnešní moderní psychologie tomuto postupu dává název – metoda odloženého přání. Úplně jinak se chováte k modelu, který půl roku stavíte, než k modelu, který si koupíte.“
Chodil do Modelklubu Hradec Králové, louky měl v podstatě za domem a tak trénoval, rozbíjel a spravoval a stavěl nové a nové modely. Psal se rok 1986, kdy absolvoval v šestnácti letech svoje první závody v kategorii RCV2 – tj. rádiem řízené větroně.
„Vzpomínám si, že vlastně úplně ty první závody v Novém Bydžově jsem v kategorii juniorů vyhrál, což pro mě bylo naprosto nečekané, ale obrovské povzbuzení“
Následovaly svahové modely F3F, pak F3B. V roce 1988 se stal juniorským mistrem ČR v kategorii F3B, která už tenkrát měla punc královské větroňářské disciplíny. Při studiu v Praze nastal odklon od modelů směrem ke sportovnímu lezení po skalách. Návrat k modelům se podařil v roce 1993 v souvislosti se zrodem kategorie F3J a stěhováním do Žamberka. Z praktických důvodů se Jan Kohout stal členem klubu v České Třebové.
Cílem modeláře F3J je v rámci desetiminutového pracovního času uskutečnit co nejdelší let a co nejtěsněji přistát na určený bod. V roce 1996 vznikl model PIKE Plus od filmy Samba model a tím i příběh, který lze nazvat „zlatou érou“ F3J kategorie v českých zemích. První mistrovství světa v kategorii F3J se konalo v Anglii.
„Já sám si na toto MS dobře pamatuji, byl to první závod tohoto typu, kterého jsem se zúčastnil. Přijeli jsme trochu vykulení, nevěděli jsme, co máme od zbytku světa čekat, znali jsme pouze většinu evropských pilotů, ovšem jak se létá v zámoří, to nikdo z nás netušil, potkali jsme se vlastně poprvé.“
Stupně vítězů na MS v Anglii 1998: 1. Joe Wurst (USA), 2. Jan Kohout (CZ), 3 Arendt Borst (Kanada). Super výsledek s modelem vyrobeným v Čechách.
Ještě lepší výsledek byl zaznamenán o dva roky později v Řecku. „Právě přistávám svůj poslední a rozhodující finálový let MS. Model je přesně nad bodem. Jirka Nussbaumer odpočítává zbývající čas, za necelou vteřinu model přistane přesně na bod a já se tím okamžikem stávám mistrem světa F3J pro rok 2000. Zlato vezl Jan Kohout. Česká republika v týmech byla třetí. „ Prostě občas se zadaří, …., díky můj týme.“
Zlatá éra pokračuje i napříč Evropou. Vítězem Eurotour v roce 1997 se stal Jan Kohout. ME 1999 – Rumunsko – český tým zlato, Jan Kohout bronz. ME 2001 – Slovensko – český tým zlato, Jan Kohout bronz. ME 2003 – Rumunsko – český tým zlato, Jan Kohout zlato.
A co mistrovství ČR, první se v kategorii F3J konalo v roce 1996. Jan Kohout získal zlato na mistrovských závodech v letech 1998,99,2001,02,04 a 2007. Po více než 10 letech špičkového modelářského závodění si dává pauzu a jen tak pro radost si v roce 2011 vyleze kilometr vysoký žulový monolit El Capitan v Yosemitech v USA.
Tam cítí, že má před sebou ještě jeden nevyřešený problém – kategorii F3B. ...Nakonec jen dodám, že kniha má 260 stran a obsahuje spoustu barevných fotografií. Určitě stojí za přečtení..... Více se mi do tohoto článku nevejde.


Obrázek - Jan KohoutObrázek - putovní pohárObrázek - kategorie F3BObrázek - knihazpět