Prodejní akce

Pro tento měsíc nejsou vypsané žádné akce.

Odkazy

Světová organizace lodních modelářů:

NAVIGA

České stránky:

Svaz modelářů ČR
Lodní modeláři - sekce M
RC Modell Club Praha

Modeláři v regionu:

Model Klub Rychnov nad Kněžnou
Milan Michálek
www.falemo.cz
www.dvoracek.pise.cz
www.lmkct.cz
www.zerozero.cz
www.rcteam.cz
www.model.orlicko.cz
modelari.lit.cz
www.letka-jehnedi.wbs.cz
www.lmk-juniorklub-uo.cz/
Team Rebels
Letiště pana Dodka

Partneři:

RC Televize

Inzerce:

Annonce

Diskusní fóra:

RC Free
M section forum
Kalendář

Momentálně nám nejsou známy žádné závody ani zajímavé akce.

Otvírací doba
Partneři

Aktuality

Mistrovství světa 2015 se blíží (Polsko - srpen)

Rok Mini lodí 2016 - Odměna pro juniorské vítěze

Bzuk  -  2015-07-09 10:43:08

Jak je mým zvykem, budu se více věnovat kategorii Mini Eco. V současné době je nejvíce obsazovaná a tak si zaslouží naši pozornost. Modely kategorie Mini lodí tvořily v každém letošním závodě více než 50 % startujících. Mistrovství ČR začalo 18.-19.dubna 2015 v Praze. Celkem 67 modelů, z toho 45 mini. Druhý závod se odehrál v Náchodě ve dnech 1.-3. května za rekordní účasti 99 modelů, z toho 52 mini. Díky blízkosti hranic se na startu objevilo hodně polských závodníků. Třetí závod se konal v Plzni na Boleváku, 30.-31.května. Celkem 74 modelů, z toho 40 mini. Poslední jarní závod se jel v Borovanech na jihu Čech ve dnech 6.-7. června. Celkem 84 modelů, z toho 49 mini.
Od roku 2014 je vedoucí sekce M žena: členka Bzuk teamu - Ing. Zdeňka Dostálová. Sama je aktivní závodnicí a ve skupině působí jako spojovací článek a katalyzátor emocí. Pro zájemce o lodě tohoto typu vytvořila nové internetové stránky nazvané www.sekcem.cz, do kterých soustředila informace dříve roztříštěné a nepřehledné.

Pojďme se podívat do historie, kde se vzal současný fenomén mini lodí. Říká se „Pokrok nezastavíš“, během posledních deseti let se rapidně zvýšila účinnost akumulátorů, zvláště po nástupu li-pol článků. Střídavé motory dostaly menší rozměry a vyšší výkon. Vysílací frekvence se rozšířily do oblasti 2,4 GHz a zároveň došlo ke snížení váhy přijímačů, při zvýšení možnosti telemetrických přenosů dat. V Čechách se nám podařilo zachytit tento trend již od počátku. Bzuk team z Vamberka v roce 2006 vyhlásil Rok blechy, který přilákal spoustu nových zájemců mezi mladými. Na startu MiČR se tehdy objevilo celkem 29 průkopníků v kategoriích E 400 standard. V roce 2008 se tyto lodě dostaly poprvé na pořad Mistrovství světa, změnil se název na Mini Eco. K Mini standardní kategorii se přidala kategorie Mini Expert se střídavými motory. Největší počet startujících modelů Mini lodí byl na českém mistrovství dosažen v roce 2010 s celkovým počtem 97 modelů. Vývoj ve světovém měřítku byl podobný. Prvního Mistrovství světa s Mini loděmi se v roce 2008 v Polsku účastnilo 50 mini modelů, tj. 12 % z celkového počtu. Zatímco na posledním MS v Belgii v roce 2013 to bylo již 148 mini modelů, tj. 25%. Nutno podotknout, že v Belgii přibyly Demo kategorie Mini Mono a Mini Hydro, kde Češi trochu zaspali a vůbec tyto dvě nové kategorie neobsadili. Konkurence schopnost české reprezentace je Mini lodích však značná. Ze všech tří, dosud konaných, Mistrovství světa přivezli Češi 16 medailí, z toho 7 krát uspěli junioři. Celkem z polské Varšavy (2008), z německého Murhardtu (2010) a z belgického Gentu (2013) to bylo 5x zlato, 6x stříbro a 5x bronz. Naposledy v Belgii zářili junioři Martin Hanzlík – zlato Mini Eco Standard a Zdeněk Bašta – bronz Mini Eco Expert. V seniorech Jan Sršeň – zlato Mini Eco Standard a stříbro získal tým ve složení Zbyněk Fišer, Lukáš Linhart a Zdeněk Sršeň v kategorii Mini Eco team. Na závěr nezbývá než si přát, aby Češi na srpnovém MS 2015 v Polsku byli vidět nejen v kategoriích Mini Eco. Viz. www.sekcja-m.pl .
Mini lodím se daří, ale přesto potřebují další impuls k rozvoji. Nelze usnout na vavřínech, proto Bzuk team z Vamberka vyhlašuje Rok Mini lodí 2016. Juniorský vítěz MiČR 2016 v kategoriích Mini Mono a Mini Hydro získá finanční odměnu 2,5 tis. Kč. Těšíme se na nové mladé závodníky. Díky aktivnímu přístupu výrobců a modelářských prodejen již není problém shánět různé komponenty na stavbu Mini lodí. Více informací postupně na www.bzuk.cz


Obrázek - MS Varšava Polsko 2008Obrázek - MS Murhardt Neměcko 2010Obrázek - MS Gent Belgie 2013zpět