Prodejní akce

Pro tento měsíc nejsou vypsané žádné akce.

Odkazy

Světová organizace lodních modelářů:

NAVIGA

České stránky:

Svaz modelářů ČR
Lodní modeláři - sekce M
RC Modell Club Praha

Modeláři v regionu:

Model Klub Rychnov nad Kněžnou
Milan Michálek
www.falemo.cz
www.dvoracek.pise.cz
www.lmkct.cz
www.zerozero.cz
www.rcteam.cz
www.model.orlicko.cz
modelari.lit.cz
www.letka-jehnedi.wbs.cz
www.lmk-juniorklub-uo.cz/
Team Rebels
Letiště pana Dodka

Partneři:

RC Televize

Inzerce:

Annonce

Diskusní fóra:

RC Free
M section forum
Kalendář

26/09 - 30/04/19
RC auta,parkety,Černčice říjen 2018 - duben 2019, podrobnosti ,

01/01 - 31/12/19
SPEED Challange 2019, kalendář ,

14/02 - 23/02/19
Udělejte si výlet do Prahy. Výstava v Letňanech 22. - 23. února, Výstava ,

Otvírací doba
Partneři

Upozornění

info    Pozor. Výstava v Letňanech již 22.-23.února 2019.   

Aktuality

Mistrovství světa lodních modelářů

Zdeněk Sršeň  -  2010-09-01 00:00:00

Po skončení republikových soutěží v roce 2009 sestavil vedoucí skupiny M Ivan Kneys širší nominaci, která zahrnovala celkem 10 juniorů a 17 seniorů, kteří splnili nominační kritéria a měli zájem o reprezentaci. Česká výprava hodně prořídla ještě než došlo k odjezdu na světový šampionát, který se konal v Německu nedaleko Stutgartu cca 3 hodiny jízdy od české hranice. Někdo nemohl z důvodů pracovních, někdo z důvodu nedostatku dovolené, další z důvodů finančních. Pepa Dvořák z Prahy naopak neměl s čím závodit, protože mu nějací pobertové ukradli lodě a veškeré vybavení těsně před šampionátem.

Nakonec nás k jezeru Waldsee nedaleko Murrhardtu dorazilo 11 závodníků, z toho 3 junioři ( Martin Hanzlík, Pavel Chlup a Jan Procházka), 8 seniorů (Zbyněk Fišer, Jaroslav Rezek, Vratislav Švorčík, Miroslav Miletín, Lukáš Čížek, Lukáš Linhart, Jan Sršeň, Zdeněk Sršeň) a početný doprovod mechaniků a fandů. Českou výpravu ještě doplňovali bratři Jan a Tomáš Bubeníkovi, kteří sice reprezentovali Slovensko, ale sdíleli s Čechy stejné prostory. Škoda, že z nepochopitelých, prý organizačních důvodů nemohli startovat náhradníci. I tak byl počet našich lodí značný. Celkem 40 lodí v několika kategoriích, a to nepočítám lodě rezervní.

Krásné počasí bylo celý týden a vylepšovalo nedostatky v organizaci. Letos se poprvé měřilo napětí na lipol akumulátorech před závodem i po závodě. Problémy občas dělala předepsaná hmotnost akumulátorů a dokonce i lodí. Nedostatek prostoru kolem jezera donutil organizátory uzavřít turistický chodník. Špatné značení v prvních dnech ztropilo několik nedorozumění. Organizátoři nezvládali startovní časy a výsledky zveřejňovali až večer a v případě sobotních finálových jízd dokonce až druhý den dopoledne. Rozhodčí na bójích nebyli schopni udržet pozornost a občas přidělovali trestná kola, jak je napadlo. Ach kam se poděla německá preciznost. Největším problémem pro závodníky byl však samotný termín závodu. Podzim o sobě dával vědět a chumelenice z opadaného listí občas dělala z mistrovského setkání nepředvidatelnou loterii. Sobotní finálové jízdy, kde se rozhodovalo vše navíc zkomplikoval silný déšť. Nedělní finále po přechodu fronty již byla docela regulérní.

Díky pravidlenému tréninku (Mini Eco Cup pořádaný pražským klubem) se české výpravě nejvíce dařilo v minilodích, známých též pod názvem Blechy. V seniorech máme zlatý (Fišer,Švorcík, Rezek)a bronzový (Miletín, Čížek) team a dvě individuální stříbra (Fišer) a jeden bronz (Švorčík). Navíc téměř všechny naše mini lodě skončily do desátého místa. Junioři k tomu přidali stříbro v mini expertu (Procházka) a bronz v mini teamu (Procházka,Chlup).

Neopakovatelnou radost nám udělal Zbyněk Fišer, který se jako jediný dostal do finále Eco Expert a navíc získal titul Mistra světa. V Eco standardu jsme se o radost podělili s Tomášem Bubeníkem (SK), který dosáhl na bronz.

Nadějí pro budoucnost je i úspěch juniorů (Procházka, Chlup), kteří vyhráli soutěž Eco teamů. Pavel Chlup si přivezl ještě titul Mistr světa Eco standard a bronz Eco Expert. Jan Procházka zakončil medailovou sbírku ještě stříbrem také v kategorii Eco Expert.

U příležitosti Mistrovství světa proběhlo zasedání vedoucích výprav. Po uskutečněných volbách nahradí v dalším období dosavadního vedoucího sekce (M) motorových lodí Mariana Wyrzykowskovského z Polska Walter Geens z Belgie. Uvidíme zda 3 jazyky, které belgičan ovládá, mu pomohou v nelehké komunikaci s ostatními národy.

Kromě několika fotografií se nám podařilo zachytit atmostéru šampionátu na filmový pásek. Film Bzuk na cestách shlédnou poprvé diváci v říjnu na 7. filmovém festivalu modelářů v Dlouhé Vsi u Rychnova nad Kněžnou. Součástí filmu je i 14 originálních festivalových pozdravů účastníků mistrovství v jejich rodných jazycích.


Obrázek - Český týmObrázek - České depoObrázek - Vyhlášení - ECO týmzpět