Prodejní akce

Pro tento měsíc nejsou vypsané žádné akce.

Odkazy

Světová organizace lodních modelářů:

NAVIGA

České stránky:

Svaz modelářů ČR
Lodní modeláři - sekce M
RC Modell Club Praha

Modeláři v regionu:

Model Klub Rychnov nad Kněžnou
Milan Michálek
www.falemo.cz
www.dvoracek.pise.cz
www.lmkct.cz
www.zerozero.cz
www.rcteam.cz
www.model.orlicko.cz
modelari.lit.cz
www.letka-jehnedi.wbs.cz
www.lmk-juniorklub-uo.cz/
Team Rebels
Letiště pana Dodka

Partneři:

RC Televize

Inzerce:

Annonce

Diskusní fóra:

RC Free
M section forum
Kalendář

Momentálně nám nejsou známy žádné závody ani zajímavé akce.

Otvírací doba
Partneři

Aktuality

Kdo je Jiří Fikejz?

Modelář roku 2017

Bzuk  -  2018-03-27 17:14:04

Narodil se v roce 1939. Bydlí ve Džbánově (malé vesnici nedaleko Ústí nad Orlicí). Do základní školy chodil ve Sloupnici. Někdy v roce 1950 přinesl kamarád plánek na motoráka a tak to začalo. Nejdříve větroně, lupínkové pilky, plánky, lepidla, potahový papír a gumu. Něco z Ústí, něco z Prahy. Jediným zdrojem informací byl časopis Letecký modelář, kupovaný na poště ve Sloupnici. První modely zalétával na půdě do obilí. V roce 1953 byl ovlivněn soutěží na Dvořisku u Chocně „František Starý fungoval později jako můj modelářský táta a jezdil jsem k němu i při vojně“. Větroň občas uletěl „Tu neděli odpoledne při blbnutí na návsi pod lipami u kostela, vidím padat černobílý model. Byl jsem u něj první. Napsal jsem na adresu do Malšovic u Hradce Králové. Šťastný majitel mi potom poslal plánek i stavební materiál“.


Na jaře 1954 se Jirka Fikejz coby patnáctiletý kluk zúčastnil krajské soutěže v Ústí nad Orlicí, přijel s modelem v ruksaku. Bohužel déšť a silný vítr při prvním startu způsobily pád. „Ale hlavně tam letěl ukázkově p. Morávek ze Zábřehu s Rc motorákem – to byl pane zážitek.“ V té době stavěl již hodně modelů a dělal přijímačky na leteckou průmyslovku v Uherském Hradišti. Nedostal se – ze 150 zájemců jich brali pouze 30. „Šel jsem tedy na vodárnu do Vysokého Mýta. Svazarm nás zásoboval materiálem, ale museli jsme poskytovat naše modely. Pravidelně fungoval kroužek ve škole. Po maturitě jsem rychle spíchnul model A-2.“
Od chlapeckých let přes vojnu, pracovní povinnosti, atd. nikdy nezapomněl na svou lásku - své modely a létání. Během svého života postavil cca 100 modelů a stále pokračuje. Je autorem 2 modelů Blériota XI (létající a nelétající), s nimiž plní stránky modelářských časopisů od roku 1982 do současnosti. Model visel 9 let v restauraci v Praze na Ruzyni, pak dostal postupně 3 motory. Teprve s MVVS 80 začal slušně létat. Mimochodem figurka pilota Ing. Kašpara vznikla v hradeckém divadle Drak.
V letech 1960 – 2014 byl Jirka členem klubu v Hradci Králové, z toho 10 let jeho předsedou, byl u výstavby modelářského letiště v HK. Kromě modelů, též sám plachtařil v Jaroměři od roku 1965 do 2007.
Nyní je členem klubu v Ústí nad Orlicí a nejčastěji létá ve Vlkově u Litomyšle.
Je držitelem českých výškových rekordů:
2720 m s RC modelem s pístovým motorem ze 7.9.1980, 980 m s RC hydroplánem z 16.5.1982, 1580 m s RC kluzákem z 3.7.1985.
V pátek 23. března 2017 v klubovně místních modelářů ve Džbánově převzal Jirka Fikejz od zástupců BZUK teamu Putovní pohár pro Modeláře roku 2017 Východní Čechy. Blahopřejeme.
Model Jirky Fikejze doprovodil předávání putovního poháru již v roce 2015 v Dříteči - viz video.


Blériot byl s námi již v roce 2015 v Dříteči


Obrázek - setkání s Jirkou FikejzemObrázek - oficiální předání putovního poháruObrázek - potěšený modelářObrázek - s kamarády to lépe utíkázpět