Předání putovního poháru
Jan Kohout - pokračování
Bzuk  -  2023-04-05 12:42:17
V úterý jsme s manželkou Zdeňkou vyrazili do Žamberka předat ocenění Modelář roku 2022. Po dohodě s Janem Kohoutem jsme k tomu využili besedu s osobností v žambereckém pivovaru Kanec. Dozvěděli jsme se, že existují místa, kde si váží svých úspěšných sousedů. Jan Kohout nakonec dvou hodinové besedy ještě se svými kamarády zahrál a zazpíval několik písní. Zkrátka Občas se zadaří.
Dále uvádím pokračování toho co se mi do posledního článku nevešlo:
Tam cítí, že má před sebou ještě jeden nevyřešený problém – kategorii F3B. To je kategorie rádiem řízených větroňů, která se skládá ze tří disciplín. V disciplíně termika musí pilot naletět ve dvanáctiminutovém pracovním čase přesně 10 minut a přistát na stanovaný bod. Druhým úkolem je let na vzdálenost, kdy několik pilotů létá současně mezi dvěma rovnoběžnými rovinami (bázemi) vzdálenými od sebe 150 metrů průlety a zvítězí ten, kdo jich zaletí nejvíce. Poslední disciplínou je úloha rychlost, kdy pilot letí sám opět mezi bázemi čtyři průlety a zvítězí ten, kdo je zaletí nejrychleji.
První sezóna 2012 – žádný zázrak, ani žádný propadák – 31.místo ve světovém poháru. Druhá sezóna 2013, stále se učí - 26.místo ve světovém poháru. Třetí (2014), zatím nejlepší sezóna: 4.místo ve světovém poháru, 3.místo v Eurotouru, evropský rekord na rychlost 12,56 a vítězství v českém žebříčku. Skvělá propagace českých ručiček a výrobků v Německu, Belgii, Francii, Holandsku, Slovensku… a prostřednictvím ostatních závodníků vlastně po celém vyspělém světě.
„Když se Amundsen v roce 1911 vrátil z jižního pólu a ptali se ho, jaké to je, odpověděl „Studí to“. Když se na konci sezóny 2014 ptali mě, jaké je to lítat F3B na úrovni světové špičky, říkám, že opravdu velmi obtížné, spousta práce, vůle a času.“
Je na čase zvolnit. „ I když jsem se na MS F3B pro rok 2015 nominoval do reprezentačního týmu, nakonec jsem nejel.“ Více se věnoval plachtaření.
Rok 2016 začal sice špatně zraněním kolegy Romana Vojtěcha na horském kole, ale končil úspěšně v Mnichově 3.místem v týmech a individuálně na rozšířeném pódiu na 6.místě. Prestižní závod, něco jako Wimbledon v tenisu.
V roce 2017 získává Jan Kohout zlato na MIČR v Jeseníku a k tomu 6.místo na mistrovství světa. Zdá se, že další modelářská životní etapa F3B je naplněna. Návrat v roce 2019 je už jen doznívání setrvačnosti, sice vítězí na MiČR, na mistrovství světa končí 11.místem individuálně.
V roce 2018 absolvoval úspěšně první plachtařský závod v Hronově a získal třetí místo – když se daří, máte chuť do další práce. Závěr sezóny 2019 se vydařil také, v Hronově bylo místo druhé.
„Talent, ten se rodí v tichu, když jste sami, v mém případě na letišti nebo louce při tréninku. Talent se myslím může rodit z lásky právě k Vašemu sportu nebo zálibě. Zkušenost, ta se rodí v boji na závodech, nebo při tréninku s Vašimi týmovými kolegy. K tomu, abyste uspěli, potřebujete oboje, talent i zkušenost.“
„Myslím, že jsem dnes trochu vděčný Radkovi Mykyskovi z Dolní Dobrouče, který mi ve 12 letech ukázal svého dvoukanálového Juniora a tím rozhodl jednou provždy, čemu se budu v následujících letech věnovat, Petrovi Maixnerovi za jeho trpělivost v dobách, kdy jsem bušil o kopec se svým prvním svahákem. Zhruba v té době jsem se začal věnovat okrajově též kategorii F3B. Lákala mě její všestrannost a její „aura nadřazenosti“, neboť dobří piloti F3B byli považováni téměř za polobohy.“
„Jsem vděčný jakési neviditelné síle, která mi umožnila být právě tady a teď, děkuji své rodině za to, že mi v sezoně toleruje moje výlety po Evropě po závodech. Právě díky tomuto sportu jsem poznal spoustu báječných lidí po celém světě, zažil chvíle, na které budeme jednou strašně rádi vzpomínat.“
Obrázek - Beseda
Obrázek - ocenění
Obrázek - diplom
Obrázek - model Pike plus
Obrázek - pohár
zpět